
Няма нищо по-красиво и романтично от това в студената зимна вечер да се отпуснеш пред горящата камина. Да хвърляш по някоя суха цепеница и да се наслаждаваш на играта на пламъците в помещението… Или да прекараш летния отпуск с приятна компания на палатка сред природата под светлината на огъня…
Замисляли ли сме се как горят веществата? Какъв е механизмът на горенето? Защо тънък лист хартия без проблем може да се запали само с една кибритена клечка, но дебела затворена книга – не?
Какво представлява горенето?
Има различни определение, но най-общо това е процес на бързо окисляване на материалите, при което се отделят основно топлина и светлина.
За да възникне горене, са необходими три фактора:
– вещество, което може да гори (т.н. гориво – хартия, дърво, плат, нефтопродукти…);
– вещество, което поддържа горенето (т.н. окислител, в случая кислород);
– висока температура, която да нагрее горивото до точката му на запалване.
В теорията това се описва като „триъгълник на пожара“:
В по-съвременните разработки по темата се говори за четириъгълник – „тетраедър на пожара“. Той включва и четвърти елемент, известен като „механизъм на верижната реакция“. Това е процес, при който, веднъж разпален, огънят отделя достатъчно топлина, за да се самоподхранва (т.е. да предизвика нагряване, запалване и горене на допълнително количество гориво). И така – докато изгори всичко, което може да гори…
Сега вече би трябвало да ни е ясно, защо тънкият лист хартия може да се запали и с една кибритена клечка – енергията на пламъка й е достатъчна да нагрее хартията до точката й на запалване. Но не е достатъчна да нагрее една дебела книга или цепеница.
Как можем да преустановим горенето?
Следвайки триъгълника на пожара можем да:
– прекратим подаването на гориво (спираме да хвърляме дърва в камината или затваряме кранчето на газовата печка);
– елиминираме достъпа на окислителя / кислорода (покриваме плътно горящата тавичка с дебел трудногорим плат);
– охладим горивото под точката му на запалване (поливаме запалените клони с вода).
Запознайте се и със следващата ни публикация, в която ще направим класификация на пожарите.