Измененията и допълненията в Наредба № Із-1971 от 2009 г. влязоха в сила

Запознахте ли се с последните изменения и допълнения в Наредба № Із-1971 от 2009г.?

Както вече ви информирахме, от 19.01.2024г. до 19.02.2024г. бе проведено обществено обсъждане на изменения и допълнения в Нaредба № Iз-1971 от 2009 г. за строително-технически правила и норми за осигуряване на бeзопасност при пожар.

Вносителите – Министерството на вътрешните работи и Министерството на регионалното развитие и благоустройството предложиха над 300 промени в този важен нормативен документ. Разбираем бе и проявеният интерес към общественото обсъждане, видно от големия брой предложения.

От началото на тази година (по-точно – от 31.12.2024г.) новите текстове вече са задължителни за прилагане.

Разбираемо е, че в една публикация с ограничен обем няма как да се спрем на всички промени, а и преобладаващата част от текстовете засягат сравнително тесен кръг от специалисти. Затова ще заострим вниманието ви само върху някои изменения и допълнения, съобразявайки се с аудиторията на нашия сайт – пожарна безопасност за начинаещи.

Класификация на строежите по пожарна опасност съгласно Наредба № Із-1971.

Класовете и подкласовете по пожарна опасност се запазват:

  • Ф1 (с подкласове Ф1.1, Ф1.2, Ф1.3 Ф1.4);
  • Ф2 (с подкласове Ф2.1, Ф2.2, Ф2.3, Ф2.4);
  • Ф3 (с подкласове Ф3.1, Ф3.2, Ф3.3, Ф3.4, Ф3.5);
  • Ф4 (с подкласове Ф4.1, Ф4.2);
  • Ф5 (с подкласове Ф5.1, Ф5.2, Ф5.3, Ф5.4).

Променени / допълнени са характеристиките на някои видове строежи, пожарни сектори и помещения, които попадат в тези класове / подкласове.

Като пример:

  • за подклас Ф1.3 описанието „Многофамилни жилищни сгради“ сега е разширено на „Многофамилни жилищни сгради; туристически/курортни сгради с места за настаняване (вилни сгради – многофамилни, къщи за гости, стаи за гости, апартаменти за гости, бунгала); складове с обща площ до 200 m2 към жилища в жилищни сгради; ателиета в жилищни сгради“;
  • за подклас Ф1.4 текстът „Еднофамилни жилищни сгради“ става „Еднофамилни жилищни сгради, вилна сграда – еднофамилна, бунгало, складове с обща площ до 200 m2 към жилищна сграда“.

По-подробна информация можете да намерите в публикацията ни „Класове по пожарна опасност на строежите“.

Категории по пожарна опасност съгласно Наредба № Із-1971.

Запазват се съществуващите категории Ф5А, Ф5Б, Ф5В, Ф5Г, Ф5Д. Има промени както в пожарната характеристика и свойствата на получаваните, обработваните, използваните, съхраняваните и складираните вещества, материали и продукти, така и във вида на производствените процеси и предназначението на цеховете, технологичните инсталации, помещенията и складовете, попадащи в съответната категория.

По-подробна информация можете да намерите в публикацията ни „Категории по пожарна опасност на строежите“.

Оборудване на строежите с пожаротехнически средства в зависимост от функционалната им пожарна опасност.

Както се досещате, става дума за Приложение № 2 към член 3 на наредбата – „Пожаротехнически средства за първоначално гасене на пожари в сгради, помещения, съоръжения и инсталации, в т.ч. свободни дворни площи“. Направена е малка корекция в антетката на таблицата (броят на колоните е намален с една за сметка на указанията за прилагане на пожарогасителите на водна основа).

И тук откриваме изменения, основно свързани с прехвърлянето на обекти от една група в друга. Това е в резултат от променения обхват на някои групи (например досегашната група III „Закрити складове и свободна дворна площ към тях / Ф5“ разширява обхвата си и става „Хангари и депа, паркинги, гаражи, автоснабдителни станции, архивохранилища, селскостопански сгради, закрити складове и свободна дворна площ към тях / Ф5“).

По-подробна информация можете да намерите в публикацията ни „Избор на пожарогасители за конкретно помещение“.

Други изменения и допълнения в Наредба № Із-1971.

В Нaредба № Iз-1971 от 2009 г. за строително-технически правила и норми за осигуряване на бeзопасност при пожар са заложени някои нови или актуализирани изисквания, включително към:

  • изграждането на фотоволтаични електрически централи за производство на електрическа енергия от слънчева енергия, предвидени за монтаж към сгради и постройки, в т.ч. върху покривните и фасадните им конструкции и в прилежащите им поземлени имоти;
  • пътищата за противопожарни цели;
  • евакуацията на хора от сгради и помещения при пожар или авария, в т.ч. към евакуационните пътища, изходите и вратите на евакуационните изходи;
  • вентилационните системи и системите за димо- и топлоотвеждане;
  • водоснабдяването за пожарогасене (външно и вътрешно);
  • сградите с максимална височина на пребиваване на хора над 25 метра;
  • откритите и закритите складове;
  • надземните и подземните гаражи, в т.ч. и към зарядните точки за електрически превозни средства.

И още: в допълнителните разпоредби на Нaредба № Iз-1971 от 2009 г. са добавени дефиниции на понятия, невключени в предходните редакции на нормативния документ.

Нашата препоръка към отговорниците по пожарна безопасност.

Намерете време и прегледайте пожарното си досие. Проверете дали класовете / подкласовете и категориите по пожарна опасност, които сте определили преди време, отговарят на новите текстове в наредбата. Проверете също така дали има промяна в изискванията към вида и количеството на пожаротехническите средства за първоначално гасене на пожари (пожарогасители и противопожарни одеяла), с които трябва да бъдат оборудвани сградите, помещенията, съоръженията, инсталациите, свободните дворни площи и др. на предприятието, за чиято пожарна безопасност отговаряте.

Къде можете да се запознаете с актуалния текст на Нaредба № Iз-1971 от 2009 г.? Посетете страницата ни  „Нормативни изисквания“. Бонус: Актуализираното Приложение № 2 към член 3 на наредбата – „Пожаротехнически средства за първоначално гасене на пожари в сгради, помещения, съоръжения и инсталации, в т.ч. свободни дворни площи“ можете да ползвате и от нашия сайт (вижте публикацията ни „Избор на пожарогасители за конкретно помещение“).

 

Още по темата:

Класове по пожарна опасност на строежите

Категории по пожарна опасност на строежите

Избор на пожарогасители за конкретно помещение

 

 

Share: