
Продължаваме с основните понятия от сферата на пожарната безопасност – днес ще изясним изисквания на категориите по пожарна опасност.
В предходна публикация разгледахме класовете по пожарна опасност. Категориите по пожарна опасност, аналогично на класовете, дават информация за спецификата на различните обекти по отношение на безопасността им при възникване на пожар. Характерното тук е, че категориите се отнасят към строежи (помещения, обекти и др.) от клас по пожарна опасност Ф5.
Тази допълнителна категоризация се налага поради многообразието на използваните суровини, материали, технологии и др. в строежите от клас Ф5.
Описание на основните категории.
Основните категории по пожарна опасност са пет. Обозначават се с Ф5А, Ф5Б, Ф5В, Ф5Г и Ф5Д.
Категория по пожарна опасност Ф5А – Сгради, помещения, открити инсталации и технологични съоръжения за получаване, обработване, използване, съхраняване и складиране на:
– горими газове, включително втечнени горими газове;
– течности с пламна температура, по-малка или равна на 28 oС (бензин, лигроин, ацетон, толуол, пиридин, етилов алкохол, дихлоретан, диоксан, етилбензол и др.);
– вещества и продукти, които се запалват или взривяват при взаимодействието им с вода или с кислород от въздуха.
Тук попадат цехове, инсталации, съоръжения за първична обработка на нефт и газ, синтетичен каучук, водородни и ацетиленови станции, складове за бензин и разтворители…
Категория по пожарна опасност Ф5Б – Сгради, помещения, открити инсталации и технологични съоръжения за получаване, обработване, използване, съхраняване и складиране на:
– течности с пламна температура от 28 до 55 oС включително (керосин, газьол, ксилол, хлорбензол, оцетна киселина, оцетен анхидрид и др.);
– течности, нагрети при условията на производство, получаване, обработване, използване и съхранение над пламната им температура;
– горими прахове или летящи частици с долна експлозивна граница (ДЕГ), по-малка или равна на 65 g/m3 .
Тук включваме цехове, в които се отделя въглищен прах, мелници, силози и др. за брашно, захар, нишесте, соя, фуражни смески…, помпени станции за горими течности, помещения за шлифоване на дърво…
Категория по пожарна опасност Ф5В – Сгради, помещения, открити инсталации и технологични съоръжения за получаване, обработване, използване, съхраняване и складиране на:
– течности с пламна температура, по-висока от 55 oС (анилин, асфалт, мазут, глицерин, етиленгликол, формалин, масла, креозот и др.);
– горими прахове или летящи частици с ДЕГ, по-голяма от 65 g/m3 (прах – цинков, целулознолигнинен, ацетилцелулозен, от карбамидформалдехидна смола и др.);
– технологични процеси, при които обработката на продукти се извършва при температура до 180 oС включително и които не се отнасят към категория по пожарна опасност Ф5А или Ф5Б;
– твърди горими вещества и материали;
– негорими вещества, опаковани в горим амбалаж, с изключение на такива, опаковани в чували;
– горими материали в насипно и пакетирано състояние.
Като пример могат да се посочат дъскорезници, шивашки, обущарски, кожарски, полиграфически и др. цехове и складове, цехове за обработка на памук, лен, коноп, помещения за ремонт на електронна техника, автосервизи, гаражи…
Категория по пожарна опасност Ф5Г – Сгради, помещения, открити инсталации и технологични съоръжения за получаване, обработване, използване, съхраняване и складиране на:
– негорими вещества и материали в горещо или нажежено състояние, при които се отделя лъчиста топлина, искри или пламък, и такива с температура на обработка, по-висока от 180 oС, които не се отнасят към категория по пожарна опасност Ф5А или Ф5Б;
– горими течности, газове и твърди материали (прахове), които се използват като гориво при гарантирано наличие на постоянно действащ източник на запалване.
Например: леярни, ковачници, цехове за производство на изделия от стъкло, котелни, монтажно-заваръчни цехове, съоръжения за напрежение над 1000V…
Категория по пожарна опасност Ф5Д – Сгради, помещения, открити инсталации и технологични съоръжения за получаване, обработване, използване, съхраняване и складиране на:
– негорими вещества и материали;
– горими вещества и материали в мокри технологични процеси.
Тук са цеховете за студена обработка на метали, инструментални цехове, такива за студено щамповане, за преработка на месо, риба, млечни продукти, плодове и зеленчуци, помпени станции за негорими течности…
Видно от категоризацията, най-висок е рискът от пожар при категория по пожарна опасност Ф5А, а най-нисък – при категория по пожарна опасност Ф5Д.
Забележка: в настоящата публикация описанието на категориите по пожарна опасност е дадено в опростен вид с цел придобиване на първоначални знания от широк кръг наши читатели. Точните текстове можете да намерите в Наредба Iз-1971 (вижте страницата ни за нормативни изисквания).
Важно допълнение: От 31.12.2024г. са в сила съществени изменения и допълнения в Наредба Iз-1971 от 29.10.2009г. за строително-техническите правила и норми за осигуряване на безопасност при пожар. Тези изменения и допълнения са отчетени при актуализирането на настоящата публикация.
Още по темата: