
Класовете по пожарна опасност ни дават информация за спецификата на различните обекти по отношение на безопасността им при възникване на пожар.
Както споменахме в публикацията за класовете на пожарите, различните вещества горят по различен начин. Аналогично и различните сгради, машини, съоръжения, открити площи и др. не могат и не трябва да се разглеждат еднакво в случай на пожар. Защото пожарът в жилищна сграда се различава от пожара например в петролна база.
На основата на тази класификация се регламентират изискванията за осигуряване на пожарната безопасност.
Класовете на функционална пожарна опасност са пет. Обозначават се с Ф1 – Ф5.
Съществуват и доуточняващи подкласове.
Описание на основните класове по пожарна опасност.
Клас по пожарна опасност Ф1 – Жилищни сгради и сгради за обществено обслужване в областта на образованието, здравеопазването и социалните грижи/услуги и туризма – за постоянно и временно (в т.ч. денонощно) обитаване/настаняване, които се ползват от хора на различна възраст и с различно физическо състояние и в които има спални помещения.
Подкласове:
Ф1.1 – Детски заведения (детски градини и ясли), заведения за социални услуги, болници, амбулатории, хосписи…
Ф1.2 – Хотели, мотели, общежития, почивни домове, казарми…
Ф1.3 – Многофамилни жилищни сгради.
Ф1.4 – Еднофамилни жилищни сгради.
Клас по пожарна опасност Ф2 – Сгради за обществено обслужване в областта на културата и изкуствата; сгради и съоръжения за спорт и развлечения; многофункционални зали с точно определен брой места за сядане.
Подкласове:
Ф2.1 – Закрити кинозали, опери, театри, читалища, спортни зали…
Ф2.2 – Музеи, галерии, дискотеки, казина…
Ф2.3 – Строежи от подклас Ф2.1, на открито, в т.ч. преместваеми.
Ф2.4 – Строежи от подклас Ф2.2, на открито.
Клас по пожарна опасност Ф3 – Сгради за обществено обслужване в областта на търговията, общественото хранене, транспорта, вероизповеданията с култово и религиозно предназначение, здравеопазването, съобщенията и услугите; сгради за административно обслужване, сгради и съоръжения за спорт и развлечения (с помещения, в които броят на очакваните посетители е по-голям от броя на обслужващия персонал).
Подкласове:
Ф3.1 – Търговски центрове, базари, магазини, покрити пазари…
Ф3.2 – Помещения и сгради за обществено хранене.
Ф3.3 – Приемни сгради на летища, автогари, морски и жп гари, станции на въжени линии.
Ф3.4 – Помещения за посетители в административни сгради, банки, сгради за услуги, бани, храмове, медицински центрове…
Ф3.5 – Спортно-оздравителни комплекси и спортни сгради, зали и съоръжения без трибуни за зрители; детски центрове с увеселителни съоръжения, естради.
Клас по пожарна опасност Ф4 – Сгради за обществено обслужване в областта на образованието и сгради за административно обслужване (сгради на централните и териториалните органи на изпълнителната власт и др.), чиито помещения се използват в продължение на определен период през денонощието и в тях присъстват постоянно хора с определена възраст и физическо състояние, запознати с планировката на сградите.
Подкласове:
Ф4.1 – Училища, колежи, висши учебни заведения…
Ф4.2 – Сгради за административно обслужване, телефонни станции, редакции…
Клас по пожарна опасност Ф5 – Производствени сгради и съоръжения, сгради и съоръжения за стопанско и инфраструктурно обслужване (складови, селскостопански и горскостопански сгради, бензиностанции и газостанции, помещения и съоръжения с постоянен режим на работа).
Подкласове:
Ф5.1 – Производствени сгради и съоръжения, автобази, електроцентрали…
Ф5.2 – Складови сгради и съоръжения, хангари и депа, паркинги, гаражи (без техническо обслужване и ремонт), архивохранилища.
Ф5.3 – Бензиностанции и газостанции.
Ф5.4 – Селскостопански и горскостопански сгради без постройки със селскостопанско предназначение…
Както се вижда, производствените сгради и помещения са включени в клас по пожарна опасност Ф5. Характерно за тях е, че пожарната им опасност зависи както от характеристиките на конкретния обект, така и от използваните, произвежданите и съхраняваните в него вещества и продукти. Ето защо специално за тях се налага класифициране и по този признак. За целта са определени т.н. категории по пожарна опасност, които сме разгледали в отделна публикация.
Забележка: в настоящата публикация описанието на класовете и подкласовете по пожарна опасност е дадено в опростен вид с цел придобиване на първоначални знания от широк кръг наши читатели. Точните текстове можете да намерите в Наредба Iз-1971 (вижте страницата ни за нормативни изисквания).
Важно допълнение: От 31.12.2024г. са в сила съществени изменения и допълнения в Наредба Iз-1971 от 29.10.2009г. за строително-техническите правила и норми за осигуряване на безопасност при пожар. Тези изменения и допълнения са отчетени при актуализирането на настоящата публикация.
Още по темата: