Започна обществено обсъждане на нови изменения и допълнения в Наредба № 8121з-647 от 2014 г.

След обнародване и влизане в сила на промените в Наредба № Із-1971 от 2009 г. (за които наскоро ви информирахме в публикацията „Измененията и допълненията в Наредба № Із-1971 от 2009 г. влязоха в сила“), започна общественото обсъждане и на проекта за поредните изменения и допълнения в Наредба № 8121з-647 от 2014 г. за правилата и нормите за пожарна безопасност при експлоатация на обектите.

Да си припомним: Наредба № 8121з-647 от 2014 г. е издадена на основание чл. 125, ал. 2 от Закона за Министерството на вътрешните работи от министъра на вътрешните работи съвместно с министъра на регионалното развитие и благоустройството. С нея са определени правилата и нормите за пожарна безопасност при експлоатацията на обектите в урбанизираните, земеделските, горските и защитените територии и в нарушените територии за възстановяване, наричани за краткост „обекти“. Изискванията на наредбата се прилагат за всички обекти независимо от вида на собственост.

Мотиви за промените в Наредба № 8121з-647 от 2014 г.

В своите мотиви вносителите посочват, че необходимостта от изменение и допълнение на Наредба № 8121з-647 от 2014 г. произтича от нуждата за прецизиране на съществуващите изисквания за еднозначното им прилагане от собствениците/ръководителите на обектите и контролните органи, отстраняване на пропуски и празноти в нормативния акт и синхронизиране на изискванията на наредбата с извършените през 2024 г. промени в Наредба № Iз-1971 от 2009 г. за строително-технически правила и норми за осигуряване на безопасност при пожар (в т.ч. по отношение използваната терминология, стандартизационния документ, по който се проектират и съответно следва да бъдат поддържани системите за гласово сигнализиране, възможността за разполагане на горими материали по евакуационните пътища на сградите, допусканията за заключване (блокиране в затворено положение) на вратите по пътищата за евакуация от обекти в работно време и в извънработно време, когато в тях пребивават хора, експлоатацията на смукателните вентилационни инсталации за отвеждане на газове и пари, получени в резултат на температурната обработка на хранителни продукти и на фотоволтаични електрически централи за производство на електрическа енергия от слънчева енергия и др.).

Какво включват предложенията за изменения и допълнения в Наредба № 8121з-647 от 2014 г.?

Проектът на Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 8121з-647 от 2014 г., предложен за обсъждане, съдържа 59 параграфа с нови или актуализирани текстове.

Ще ви запознаем с някои от тях:

  • Към отговорностите на собствениците или ръководителите на обекти се допълва почистване на въздухопроводите и вентилационните шахти на смукателните вентилационни инсталации за отвеждане на газове и пари, получени в резултат на температурната обработка на хранителни продукти и на техните негорими мастни филтри (мазниноуловители) и осъществяване на контрол на пожарозащитните врати и димоуплътнените врати.
  • Регламентират се задълженията на лицата, извършващи контрол на пожарозащитните врати, димоуплътнените врати, както и на аварийното евакуационно и аварийното работно осветление.
  • Допълват се изискванията към пожарното досие на обекта.
  • Въвеждат се допълнителни изисквания към разработваните документи по пожарна безопасност в обекта.
  • Конкретизират се изискванията относно изключването на електрическото захранване след края на работния ден.
  • Създават се нови членове, регламентиращи контрола / периодичните проверки на пожарозащитните врати и димоуплътнените врати и воденето на дневници за регистрация на събитията за ПИС, ПГИ, СГС и системите за управление на дим и топлина.
  • Създават се нови членове с изисквания към фотоволтаични електрически централи за производство на електрическа енергия от слънчева енергия.
  • Регламентира се контролът на пожарозащитните врати, димоуплътнените врати, както и на аварийното евакуационно и аварийното работно осветление, и начинът за удостоверяване на този контрол.
  • Въвеждат се редица изменения и допълнения относно това, какво не се допуска при експлоатация на обектите.
  • Създава се нов член с изисквания към смукателните вентилационни инсталации за отвеждане на газове и пари, получени в резултат на температурната обработка на хранителни продукти.
  • В допълнителните разпоредби се добавят дефиниции на понятия, невключени досега, и се създава нов параграф с указания за прилагането на цитираните в наредбата стандарти и стандартизационни документи.
  • Правят се някои изменения в Приложение № 2.
  • В Приложение № 4 се коригира дневникът за контрол на наличието и изправността на носимите и возимите пожарогасители (допълва се графа за дата на проверката).
  • Създава се ново Приложение 4а : „Дневник за контрол на пожарозащитните врати и димоуплътнените врати“.
  • В Приложение № 5 се променят знаците за обозначение на пожарните хидранти и пожарните водоеми: в знака за пожарен хидрант се допълва номиналния диаметър (в милиметри) на водопровода, към който е монтиран пожарния хидрант (напр. ПХ 80, ПХ 100 и др.), а в знака за пожарен водоем – неприкосновения противопожарен запас на водоема (в кубични метри). Въвеждат се и знаци за обозначение на подземните пожарни хидранти и водоеми. Допълват се изисквания към вида, характеристиките и условията за ползване на знаците за обозначение на пожарните хидранти и пожарните водоеми.
  • Създава се ново Приложение № 5а: „Знаци за обозначаване на фотоволтаични електрически централи (ФЕЦ) за производство на електрическа енергия от слънчева енергия, които са монтирани към сгради или постройки, както и на устройствата за ръчно прекъсване на веригите за постоянен ток и за променлив ток на ФЕЦ. Документация с информация за ФЕЦ“.
  • Създава се ново Приложение № 5б: „Изисквания, свързани с контрола на пожарозащитните врати и димоуплътнените врати“.
  • Към приложение № 6 се добавя знак за обозначаване на асансьорите за пожарникари.

Срокът на обсъждането е до 10.03.2025г.

Както и в други подобни случаи, на Портала за обществени консултации на Министерския съвет е възможно да се правят коментари и предложения за промяна на Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 8121з-647 от 2014 г. за правилата и нормите за пожарна безопасност при експлоатация на обектите (необходима е регистрация).

Ето и ЛИНК ЗА ЗАПОЗНАВАНЕ С МАТЕРИАЛИТЕ И ДАВАНЕ НА ПРЕДЛОЖЕНИЯ.

 

Още по темата:

Измененията и допълненията в Наредба № Із-1971 от 2009 г. влязоха в сила

 

Share: