За съжаление пожарите не са изключение в нашето ежедневие. А когато има жертви и щетите са големи, често се задава въпросът кой трябва да контролира пожарната безопасност на обектите. Ето защо днес ще ви запознаем с осъществяването на държавния противопожарен контрол.
Държавен противопожарен контрол – нормативни изисквания.
Дейностите са регламентирани в Наредба № 8121з-882 от 25 ноември 2014 г. за реда за осъществяване на държавен противопожарен контрол.
Тя е издадена на основание чл. 17, ал. 4 във връзка с ал. 2, т. 2 от Закона за Министерството на вътрешните работи.
Какво включва държавният противопожарен контрол?
Той обхваща:
- контрол за спазването на правилата и нормите за пожарна безопасност по веригата проектиране, строителство, експлоатация, реконструкция, обновяване и т.н. на обектите;
- контрол за съответствието на влаганите в строежите и обектите продукти с нормативните изисквания за пожарна безопасност;
- контрол по спазване на изискванията за пожарна безопасност, определени с нормативни документи и в други, предвидени в закони случаи.
Проверки, извършвани от държавния противопожарен контрол.
Проверките могат да бъдат комплексни, контролни, за контрол по изпълнението на предписани мероприятия, тематични и др. В наредбата подробно са описани характеристиките на обектите, подлежащи на различните видове проверки, както и сроковете (периодичността) за провеждане на тези проверки.
Няколко примера за обекти, в които е задължително извършване на комплексни проверки:
- обекти с категория по пожарна опасност „Ф5А“ и „Ф5Б“ с разгъната застроена площ над 1000 кв. м;
- обекти от клас на функционална пожарна опасност „Ф5.1“ с категория по пожарна опасност „Ф5В“ с разгъната застроена площ над 3500 кв. м или с едновременно пребиваващ персонал над 100 човека;
- културно-просветни обекти (театри, опери, кина, музеи, библиотеки, читалища, художествени галерии, концертни зали и др.) и спортни зали с възможност за едновременно пребиваване на повече от 400 човека;
- хотели, мотели, почивни домове, планински хижи, общежития и други подобни с над 200 легла;
- обекти за обществено хранене и развлечения с възможност за едновременно пребиваване на повече от 200 човека;
- обекти, разположени в подземните етажи на сградите, с възможност за едновременно пребиваване на повече от 100 човека;
- учебни заведения с над 300 едновременно обучаващи се и детски заведения с пребиваване на повече от 50 деца…
По аналогичен начин в наредбата са описани местата, където се извършват и другите видове проверки.
За изпълнение на правилата и нормите за пожарна безопасност при експлоатация на обектите органите, осъществяващи държавен противопожарен контрол, издават писмени разпореждания.
При неизпълнение на писмените разпореждания или при констатиране на нарушения в процеса на експлоатация на обектите се съставят актове за установяване на административни нарушения. Въз основа на актовете се издават наказателни постановления.
Контролните органи имат и право да налагат принудителни административни мерки, например:
- спиране на строителството, въвеждането в експлоатация и използването на обекти;
- спиране на строителството и използването на инсталации, уреди и съоръжения и др.
Държавен противопожарен контрол в жилища.
Често след пожар в жилищна сграда в публичното пространство се задава въпросът кой би трябвало да извършва проверки, които да констатират нарушенията на правилата за пожарна безопасност в такива случаи. Държавен противопожарен контрол в жилища е възможен след получаване на писмен сигнал за нарушаване на правилата и нормите за пожарна безопасност в тях. Тези проверки могат да се извършват през деня в присъствието на обитателите на жилището, а при отсъствието или отказа им – след разрешение на съдия от съответния районен съд.
Още по темата: