Днес ще ви разкажем как при нужда да ползвате пожарогасител по правилния начин. Защото има и неправилно ползване, което може да ви изложи на риск, без да допринесе за погасяване на пламъците.
Ползване на пожарогасител – подготовка.
Предварителната подготовка за действие при пожар в даден обект (предприятие, магазин, училище, изложбена зала…) обхваща няколко основни неща:
- познаване спецификите на обекта (какво може да се запали, т.е. какъв клас пожар очакваме да възникне, къде са поставени пожарогасителите, какви са пътищата за евакуация…);
- познаване на видовете пожарогасители в обекта и предназначението им;
- познаване на устройството и действието на пожарогасителите;
- познаване на правилата за безопасност при гасене.
Повярвайте, може да ви бъде само от полза, ако понякога отделяте време да прочетете табелката на пожарогасителя, който е поставен в коридора. Още по-добре би било поне веднъж годишно да провеждате тренировки – например гасене на специално запалено огнище на безопасно място (на двора).
Ползване на пожарогасител – действия.
Както вече знаете, съвременните пожарогасители имат сходна конструкция и начин на задействане. При възникване на запалване изберете правилния пожарогасител (помните, че не всеки пожарогасител е ефективен за всичко, нали?) и заемете безопасна позиция. Това означава:
- ако сте в помещение, вратата (изходът) да е зад гърба ви (в случай, че нещата излязат извън контрол, огънят да не е в състояние да отреже пътя за излизане);
- ако сте на открито, разпространението на огъня / дима да е в посока, обратна на вашето местоположение.
Скъсайте пломбата и извадете блокиращия щифт. Така пожарогасителят е готов за работа.
С бързо стискане и отпускане на ръкохватката го задействайте за кратко. По този начин ще сте сигурни, че той наистина работи нормално.
Приближете се към мястото на запалване и насочете струйника в основата на пламъците, а не към върха им.
Задействайте пожарогасителя с ръкохватката и движете струйника с изтичащия гасителен агент. Първоначално застанете на по-голямо разстояние и постепенно скъсявайте дистанцията до огъня.
След погасяване наблюдавайте мястото на запалване за известно време – вятърът може да го разпали отново.
Ползване на пожарогасител – безопасност.
С риск да станем досадни, отново ще припомним някои важни правила.
- С пожарогасител се гасят пожари в начален стадий. Ако огънят се разпространява бързо, не се опитвайте да гасите – няма да успеете и само излишно ще се изложите на риск.
- Ползвайте точния пожарогасител. Не опитвайте да гасите с вода (с пожарогасител на водна основа) електрически инсталации под напрежение!
- Винаги си оставяйте свободен път за изтегляне. Не допускайте огънят да се разгори между вас и изхода.
- В случай на силно задимяване прекратете гасенето и напуснете сградата (мястото) по най-бързия начин – при горене на синтетични материали се отделят токсични газове.
- Ако сте неуверен какво да предприемете – потърсете безопасно място и уведомете професионалистите от ПБЗН чрез тел. 112.
- Ползваният пожарогасител, дори и да не е изпразнен напълно, задължително трябва да се предаде за презареждане.
Още по темата: